
KIERUNEK – TURYSTYKA I REKREACJA, STUDIA I stopnia (profil praktyczny)
moduł: obsługa rekreacji i turystyki
Absolwent posiada wiedzę i narzędzia (kwalifikacje) do pracy w bezpośrednim kontakcie z klientem. Posiada umiejętności przygotowania, organizowania i prowadzenia wybranych form turystyki aktywnej i zajęć rekreacji ruchowej. W tym kontekście jest specjalistą od ruchowej aktywności człowieka. Wyższe wykształcenie i specjalistyczne kwalifikacje ułatwiają samodzielne przygotowanie lub znalezienie zatrudnienia w niszy organizacyjnej turystyki i rekreacji, jaką ujawniła, obserwowana w ostatnim czasie, potrzeba aktywności ruchowej dzieci, młodzieży (w działalności pozaszkolnej oraz pozaobowiązkowej), osób dorosłych i starszych (siłownie, kluby fitness, canoeing, cycling, nordic walking, jachting-teamy itd.).
KIERUNEK – TURYSTYKA I REKREACJA, STUDIA II stopnia (profil praktyczny)
moduł: obsługa rekreacji i turystyki
Absolwent kierunku turystyka i rekreacja na poziomie studiów drugiego stopnia o profilu praktycznym nabędzie pogłębioną wiedzę z obszaru nauk społecznych, w tym z zakresu nauk o zarządzaniu oraz wiedzę z obszaru nauk o zdrowiu i nauk o kulturze fizycznej. W ramach kierunku absolwent pozyska również pogłębioną wiedzę z obszaru nauk przyrodniczych, a także zagadnienia
z obszaru nauk humanistycznych, w tym wiedzę ogólną z zakresu historii kultury oraz jej związków
z turystyką. Absolwent zostanie uwrażliwiony na wychowanie zdrowotne i promocję zdrowego stylu życia, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień z zakresu socjologii czasu wolnego.
Absolwenci są w szczególności przygotowani do podjęcia pracy: w przedsiębiorstwach turystycznych oraz do prowadzenia własnej działalności gospodarczej, w międzynarodowych sieciach hotelarskich i gastronomicznych, w biurach podróży, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i rekreacyjnych, w administracji publicznej, w lokalnych i regionalnych organizacjach społecznych. Posiadają praktyczne przygotowanie w zakresie organizowania imprez masowych, kulturalnych, szkoleń, konferencji czy sympozjów.
KIERUNEK –PIELĘGNIARSTWO, STUDIA I stopnia (profil praktyczny)
Pielęgniarstwo – to więcej niż zawód, dlatego zapraszamy do studiowania na AJP w Gorzowie Wielkopolskim. Studia na kierunku Pielęgniarstwo prowadzone są według standardów obowiązujących i uznawanych w Unii Europejskiej, trwają 6 semestrów, obejmują łącznie 4820 godzin zajęć teoretycznych i praktycznych (1100 godzin zajęć praktycznych i 1300 godzin praktyki zawodowej w placówkach systemu opieki zdrowotnej).
Absolwent kierunku posiada szczegółową wiedzę z zakresu pielęgniarstwa, a także ogólną wiedzę z zakresu nauk medycznych. W procesie studiów nabywa wiedzę i umiejętności w zakresie udzielania świadczeń obejmujących promowanie zdrowia, profilaktykę chorób i zaburzeń. Uzyskuje kompetencje do całościowej opieki nad osobą chorą, niepełnosprawną, umierającą.
Absolwent kierunku otrzymuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa, co umożliwia samodzielną pracę, uzyskiwanie specjalizacji zawodowych a także rozpoczęcie studiów magisterskich.
Proces kształcenia obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne z zakresu:
Nauk podstawowych (anatomia, fizjologia, patologia, genetyka, biochemia, biofizyka, mikrobiologia, farmakologia, radiologia),Nauk społecznych i humanistycznych(psychologia, socjologia, pedagogika, prawo, zdrowie publiczne, etyka zawodu),Nauk w zakresie podstaw opieki pielęgniarskiej (podstawy pielęgniarstwa, promocja zdrowia, podstawowa opieka zdrowotna, dietetyka, badania fizykalne, zakażenia szpitalne, system informacji w ochronie zdrowia, badania naukowe w pielęgniarstwie, zajęcia fakultatywne: język migowy, współpraca w zespołach opieki zdrowotnej),Nauk w zakresie opieki specjalistycznej (choroby wewnętrzne i pielęgniarstwo internistyczne, pediatria i pielęgniarstwo pediatryczne, chirurgia i pielęgniarstwo chirurgiczne, ginekologia i pielęgniarstwo ginekologiczne, psychiatria i pielęgniarstwo psychiatryczne, anestezjologia i pielęgniarstwo w zagrożeniu życia, neurologia i pielęgniarstwo neurologiczne, geriatria i pielęgniarstwo geriatryczne, opieka paliatywna, pielęgniarstwo w opiece długoterminowej, podstawy rehabilitacji, podstawy ratownictwa medycznego).
Absolwenci kierunku Pielęgniarstwo mogą uzyskać zatrudnienie w publicznych i niepublicznych zakładach opieki zdrowotnej: szpitalach, zakładach pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach opiekuńczo-leczniczych, placówkach nauczania i wychowania, ośrodkach opieki paliatywnej/hospicyjnej, sanatoriach, podstawowej opiece zdrowotnej (przychodnie, ośrodki zdrowia, opieka środowiskowa, medycyna przemysłowa), a także świadczyć opiekę w domu pacjenta, zespole lekarza rodzinnego
NOWOŚĆ!! KIERUNEK – RATOWNICTWO MEDYCZNE, STUDIA I stopnia (profil praktyczny)
Studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne w pełni wpisują się w misję i strategią rozwoju Uczelni oraz są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 26 lipca 2019 r. w sprawie standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego (poz. 1573).
Studia I stopnia na kierunku ratownictwo medyczne dostarczają studentom aktualną wiedzę medyczną oraz kształtują umiejętności praktyczne i kompetencje pozwalające na udzielanie świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego na najwyższym poziomie, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa własnego i pacjenta. Kształtują one też nienaganne postawy etyczno-moralne, a także umiejętności zarządzania pracą własną i całego zespołu.
Ogólne cele kształcenia na kierunku studiów ratownictwo medyczne o profilu praktycznym w zakresie wiedzy obejmują: medyczne czynności ratunkowe; problematykę z zakresu dyscyplin naukowych – nauki medyczne i nauki o zdrowiu – w stopniu podstawowym; systemy ratownictwa medycznego w Rzeczypospolitej Polskiej i innych państwach; regulacje prawne, zasady etyczne i deontologię, odnoszące się do wykonywania zawodu ratownika medycznego.
W zakresie umiejętności absolwent kierunku ratownictwo medyczne potrafi: rozpoznawać stany nagłego zagrożenia zdrowotnego; prowadzić medyczne czynności ratunkowe; podejmować działania w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki chorób; współdziałać z pracownikami jednostek systemu ratownictwa medycznego i innych podmiotów w zdarzeniach jednostkowych, mnogich, masowych i katastrofach; inicjować, wspierać i organizować działania społeczności lokalnej na rzecz upowszechniania zasad udzielania pierwszej pomocy; promować znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy i medycznych czynności ratunkowych; planować własną aktywność edukacyjną i stale dokształcać się w celu aktualizacji wiedzy.
W zakresie kompetencji społecznych absolwent jest gotów do: aktywnego słuchania, nawiązywania kontaktów interpersonalnych, skutecznego i empatycznego porozumiewania się z pacjentem; dostrzegania czynników wpływających na reakcje własne i pacjenta; samodzielnego wykonywania zawodu zgodnie z zasadami etyki ogólnej i zawodowej oraz holistycznego i zindywidualizowanego podejścia do pacjenta, uwzględniającego poszanowanie jego praw; organizowania pracy własnej i współpracy w zespole specjalistów, w tym z przedstawicielami innych zawodów medycznych, także w środowisku wielokulturowym i wielonarodowościowym; dostrzegania i rozpoznawania własnych ograniczeń, dokonywania samooceny deficytów i potrzeb edukacyjnych; kierowania się dobrem pacjenta.
Absolwent kierunku ratownictwo medyczne jest przygotowany m.in. do wykonywania następujących zadań zawodowych:
1) oceniania sytuacji oraz identyfikowania zagrożeń wtórnych dla pacjenta i służb ratunkowych na miejscu prowadzenia działań ratowniczych;
2) oceniania stanu poszkodowanego w celu ustalenia postępowania ratunkowego;
3) wykonywania medycznych czynności ratunkowych i innych świadczeń opieki zdrowotnej w stanach zagrożenia zdrowia i życia;
4) prowadzenia działań ratunkowych, w tym segregacji medycznej w wypadkach masowych i katastrofach;
5) komunikowania się z poszkodowanym, jego rodziną (opiekunem), świadkami zdarzenia, członkami zespołów ratownictwa medycznego, pracownikami szpitalnego oddziału ratunkowego oraz ratownikami innych służb powołanych do niesienia pomocy;
6) organizowania i prowadzenia zajęć z zakresu pierwszej pomocy, kwalifikowanej pierwszej pomocy, medycznych czynności ratunkowych.
Turystyka I stopnia
program studiow na kierunku TiR I stopien (4).pdf
1 plan studiow stacjonarnych TiR I stopien.pdf
zalacznik nr 3 do programu studiow - plan studiow niestacjonarnych TiR I stopien.pdf
matryca efektow uczenia sie TiR I stopien.pdf
Karty przedmiotów:
KARTY PRZEDMIOTÓW TiR I stopien.pdf
Turystyka II stopnia
program studiów na kierunku TiR II stopień.pdf
załącznik nr 2 do programu studiów - plan studiów stacjonarnych TiR II stopień.pdf
załącznik nr 3 do programu studiów - plan studiów niestacjonarnych TiR II stopień.pdf
załącznik nr 1 do programu studiów - matryca efektów uczenia się TiR II stopień.pdf
Karty przedmiotów:
karty przedmiotów TiR II stopień.pdf
Pielęgniarstwo I stopnia dla roczników: 2020/2021 oraz 2021/2022
program studiow na kierunku Pielegniarstwo I stopien.pdf
zalacznik nr 2 do programu studiow - plan studiow stacjonarnych Pielegniarstwo I stopien.pdf
Zalacznik nr 1 do programu studiow - matryca efektow uczenia sie Pielegniarstwo I stopien.pdf
Karty przedmiotów:
Pielęgniarstwo I stopnia od rocznika 2022/2023
20-22 US załącznik - program studiów pielegniarstwo I stopień.pdf
20-22 US załącznik nr 1 do programu studiów - plan studiów pielęgniarstwo I stopień.pdf
20-22 US Załącznik nr 3 do programu studiów - matryca efektów uczenia się Pielęgniarstwo I stopień.pdf
Karty przedmiotów:
20-22 US Załącznik nr 2 do programu studiów - KARTY ZAJĘĆ.pdf
Pielęgniarstwo I stopnia NIESTACJONRNE- studia zawodowe tzw pomomostowe od 2022/2023
20221205140305_22-22 US zalacznik - program studiow pielegniarstwo pomostowe(1).pdf
22-22 US załącznik nr 1 do programu studiów - plan studiów niestacjonarnych pielęgniarstwo pomostowe-1.pdf
22-22 US Załącznik nr 3 do programu studiów - matryca efektów uczenia się Pielęgniarstwo I stopień - POMOSTOWE.pdf
Karty przedmiotów:
22-22 US Załącznik nr 2 do programu studiów - KARTY ZAJĘĆ.pdf
Ratownictwo medyczne I stopnia dla rocznika 2021/2022
20221227105831_47-21 US zalacznik - program studiow na kierunku RM I stopien.pdf
20221227105914_47-21 US Zalacznik nr 2 do programu studiow - plan studiow stacjonarnych RM I stopien.pdf
33-20 US załącznik nr 1 do programu studiów - matryca efektów uczenia się TiR II stopień.pdf
Karty przedmiotów:
47-21 US Załącznik nr 3 do programu studiów - A karty przedmiotów nauk podstawowych.pdf
47-21 US Załącznik nr 3 do programu studiów - B karty przedmiotów nauk behawioralnych i społecznych.pdf
47-21 US Załącznik nr 3 do programu studiów - C karty przedmiotów nauk klinicznych.pdf
47-21 US Załącznik nr 3 do programu studiów - D karty przedmiotów modułu Praktyki zawodowe.pdf
Ratownictwo medyczne I stopnia od rocznika 2022/2023
20220812113212_21-22 US program studiow na kierunku RM I stopien.pdf
21_000_2022 zalacznik - program studiow na kierunku RM I stopien.pdf
21_000_2022 zalacznik nr 1 do programu studiow - plan studiow ratownictwo I stopien.pdf
21_000_2022 zalacznik nr 3 do programu studiow - matryca efektow uczenia sie RM I stopien.pdf
21_000_2022 Zalacznik nr 4 do programu studiow - Regulamin ksztalcenia praktycznego.pdf
21_000_2022 Zalacznik nr 6 do programu studiow - Dziennik zajeć praktycznych.pdf
21_000_2022 Zalacznik nr 6 do programu studiow - Dziennik zajeć praktycznych.pdf
Karty przedmiotów:
21_000_2022 Zalacznik nr 2 do programu studiow - KARTY ZAJEĆ.pdf