Radość i zadowolenie gości w naszych sercach. Kolejnym sukcesem zakończył się IV Charytatywny Koncert Noworoczny zorganizowany przez Akademię im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas aukcji i loterii fantowej udało się zebrać ponad dziesięć tysięcy złotych. Pieniądze zasilą konto Gorzowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem. Gwiazdą wieczoru był Artur Andrus z Zespołem.

 

IV Charytatywny Koncert  Noworoczny, odbywający się tradycyjnie w Auli Uczelni przy ul. Fryderyka Chopina, rozpoczął się tradycyjnie od aukcji. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się prawdziwe perełki. Największą była płaskorzeźba przedstawiająca Pałac Prezydencki, podarowana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Została ona sprzedana za 350 złotych. Premier Mateusz Morawiecki podarował komplet porcelanowych filiżanek. Do nowego właściciela trafiły one za 400 złotych. Cenę 250 złotych osiągnął obraz pt. „Chabry” podarowany przez prof. Elżbietę Skorupską-Raczyńską, Rektora Akademii im. Jakuba z Paradyża, za kwotę 400 złotych został wylicytowany zestaw czterech porcelanowych filiżanek podarowanych prze Prezydenta Gorzowa Wielkopolskiego Jacka Wójcickiego. Argentyński krzyż z postacią Chrystusa, ręcznie wykonany przez Indian Guarani zamieszkujących argentyńską prowincję Misiones, wylicytowano za kwotę 450 złotych wraz z oprawiony w ramę, sygnowanym artystycznym portretem indiańskiego dziecka. Zestaw podarowała dr Małgorzata Czabańska-Rosada. Ogromnym zainteresowaniem licytujących cieszyła się pisanka autorstwa Macieja Stuhra z autografem Artysty, która osiągnęła kwotę 400 złotych.  Od  Pana Piotra Palucha otrzymaliśmy zestaw gadżetów z autografami zawodników „Stali Gorzów” i wiele innych cennych przedmiotów podarowanych przez władze Miasta Gorzowa Wielkopolskiego, parlamentarzystów, przedsiębiorców i artystów.

 

            Po przeliczeniu pieniędzy, uzyskanych z licytacji ponad trzydziestu przedmiotów, sprzedaży ciast, upieczonych przez pracowników Akademii, pracowników stowarzyszenia  i rodziców dzieci autystycznych, oraz loterii fantowej, okazało się, że udało się zebrać 10060,30 złotych. Trafiły one na konto Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem. Działa ono w Gorzowie Wielkopolskim od 1998 roku (założono je jako Stowarzyszenie Rodziców Dzieci Autystycznych). Do najważniejszych celów stowarzyszenia należy m. in. „pomoc dzieciom, młodzieży i dorosłym osobom z autyzmem oraz ich rodzinom, opiekunom i specjalistom; organizowanie i prowadzenie różnych form lecznictwa, edukacji i rehabilitacji oraz opieki nad dziećmi, młodzieżą organizowanie i prowadzenie różnych form lecznictwa, edukacji i rehabilitacji oraz opieki nad dziećmi, młodzieżą i dorosłymi osobami z autyzmem” (cytat za stroną internetową stowarzyszenia). Od 1999 roku prowadzi Ośrodek Rewalidacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem. Dziesięć lat później otwarto Przedszkole Specjalne dla Dzieci z Autyzmem do którego obecnie chodzi dwadzieścioro wychowanków.

W 2013 roku miasto przekazało na potrzeby stowarzyszenia budynek po dawnym Domu Kultury „Małyszyn”. Od tego czasu trwają tam remonty, które zaowocowały uruchomieniem we wrześniu 2014 roku przedszkola w części budynku. Stowarzyszenie wciąż szuka pieniędzy na zakończenie inwestycji, dlatego nieustannie prowadzi akcję  pod hasłem „Pomóż nam odbudować szkołę".

 W realizacji marzeń dzieci i rodziców autystycznych wychowanków pomaga Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Inicjatorką Charytatywnych Koncertów Noworocznych jest JM Rektor prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Ideą tych wydarzeń jest pomoc najbardziej potrzebującym osobom. Dotychczas przed gorzowską publicznością zaśpiewał zespół Audiofeels (trzy lata temu), Felicjan Andrzejczak ze swoją grupą (dwa lata temu) i w ubiegłym roku Grupa MoCarta. Tym razem ogrom braw od publiczności zebrał Artur Andrus z Zespołem, który zaczarował publiczność talentem i umiejętnościami tworzenia tekstów na potrzebę danej chwili. Na podstawie lokalnej prasy napisał prześmiewczy tekst opowiadający w żartobliwy sposób o sprawach naszego regionu. Przeprowadził aukcję tego właśnie dzieła, które zostało wylicytowane za kwotę 500 złotych.

Pieniądze dla Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem były zbierane trzeci raz. Sponsorami tegorocznego koncertu były firmy:

Budnex https://www.budnex.pl/,

Holding-Zremb Gorzów S.A.

EURO INVEST http://inskol.pl/phone/kontakt.html

Inskol http://inskol.pl/phone/kontakt.html,

Lasy Państwowe, Nadleśnictwo Kłodawa

http://www.klodawa.szczecin.lasy.gov.pl/,

Meprozet Stare Kurowo, ZIEL-BRUK  http://www.zielbruk.pl/,

PHU JAMNIUK http://www.jamniuk.pl/,

Sowood http://sowood.pl/,

ZIEL-BRUK http://www.zielbruk.pl/.

Patronami medialnymi wydarzenia byli: TVP3 oddział w Gorzowie Wielkopolskim oraz Radio „Gorzów”.

Barbara Kuska

 

Fotorelacja: Agata Zawadzka, Monika Stefanek

 

 

 

 

Zdjęcia od Angeliki Agapow - Przewodniczącej Samorządu Studenckiego 

 

Lokalizacja

Kontakt

Back to top