|       |   EN

Emil KrebsW dniu 25 maja br. w Bibliotece Głównej Akademii im. Jakuba z Paradyża przy ul. Fryderyka Chopina 52 w Gorzowie Wielkopolskim odbyła się wystawa poświęcona urodzonemu na Śląsku geniuszowi językowemu Emilowi Krebsowi (1867–1930). Wydarzenie to uświetnił wnuk brata Emila Krebsa, pan Eckhard Hoffmann.

 

Wystawa została zorganizowana przez Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego (KoKoPol) w Ostritz (Niemcy) oraz Eckharda Hoffmanna we współpracy z Akademią im. Jakuba z Paradyża (Pracownię Badań nad Polsko-Niemieckimi Kontaktami Językowymi) i Wojewódzkim Ośrodkiem Metodycznym w Gorzowie Wielkopolskim. Honorowy patronat nad wystawą objęła JM Rektor AJP, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska.

W spotkaniu uczestniczyli uczniowie gorzowskich szkół, w tym uczęszczający do I Liceum Ogólnokształcącego, Zespołu Szkół Ekonomicznych, Zespołu Szkół Elektrycznych, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, wraz ze swoimi nauczycielami, a także studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku z Myśliborza. Obecni byli również pani prof. AJP dr Halina Uchto – pełnomocnik Rektora ds. współpracy międzynarodowej i pan Jerzy Kaliszan – dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wielkopolskim.

W części oficjalnej, podczas której głos zabrali pan Sławomir Jach – dyrektor Biblioteki Głównej AJP, pan Gunnar Hille – dyrektor KoKoPol oraz pani prof. AJP dr hab. Renata Nadobnik – kierownik Pracowni Badań nad Polsko-Niemieckimi Kontaktami Językowymi, uroczystego otwarcia wystawy dokonała JM Rektor AJP, prof. dr hab. Elżbieta Skorupska-Raczyńska. Następnie pan Eckhard Hoffmann wygłosił wykład poświęcony głównemu bohaterowi tego wydarzenia – Emilowi Krebsowi. W dalszej kolejności wszyscy z zainteresowaniem zapoznali się z przygotowaną ekspozycją zawierającą szczegóły z życia Emila Krebsa, w tym m.in. informacje dot. Jego pobytu w Chinach.

Wystawie towarzyszyły ponadto dodatkowe atrakcje. Jedną z nich były cztery stacje zadaniowe związane z życiem i pracą Emila Krebsa. W ramach stacji pierwszej trzeba było zaśpiewać – według jednej z zaproponowanych melodii – fragment listu, który Krebs otrzymał z Ministerstwa Spraw Zagranicznych Niemiec przed swoim wyjazdem do Chin. Kolejne zadanie polegało na wykonaniu portretu Krebsa według wybranej techniki plastycznej. Przy trzeciej stacji – na podstawie różnych fragmentów tekstu – należało rozpoznać języki, którymi posługiwał się Krebs w swojej pracy dyplomatycznej. Ostatnie zadanie miało formę teatralną. Uczestnicy wystawy przedstawili krótkie scenki z życia Emila Krebsa, w tym jedną z czasów dzieciństwa, inną zaś z pobytu w Chinach, podczas którego był również zapraszany na spotkania z cesarzową Chin Cixi. Do realizacji ostatniej z wymienionych scenek zostały wykorzystane stroje użyczone przez Teatr im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim.

Każda z grup świetnie poradziła sobie ze wszystkimi zadaniami. Przy poszczególnych stacjach wsparcia udzielali studenci filologii niemieckiej AJP: Marlena Bartkowiak, Daniel Haidar, Natalia Klimczak, Tetiana Lapitska i Magdalena Tulej.

Drugą atrakcją było spotkanie uczestników wystawy z gośćmi z Niemiec moderowane przez dra Rafała Piechockiego z Zakładu Języka Niemieckiego.

Na zakończenie wykonano pamiątkowe zdjęcie z udziałem wnuka brata Emila Krebsa, Eckharda Hoffmanna, który ufundował wszystkim materiały poświęcone Krebsowi, w tym komiksy i książki.

Wystawę będzie można oglądać w Bibliotece Głównej AJP do 23 czerwca br. Na zwiedzających czekają pamiątki w formie ww. komiksów i innych opracowań przekazanych przez dyrektora KoKoPol i pana Hoffmanna.

 

Tekst: Renata Nadobnik we współpracy z Marleną Bartkowiak

Poniżej relacja fotograficzna z wystawy i towarzyszących jej dodatkowych aktywności.

Fotorelacja: Monika Stefanek, Wiktoria Chojnacka

 

Mówią o tym:

Wystawa Emila Krebsa. Na zwiedzających czekają pamiątki - Mija dzień - 2022-06-01 (echogorzowa.pl)

http://mutw.pl/2022/niezapomniane-przezycie

 

Back to top